Global flag icon
Global
Albania flag icon
Albania
Brazil flag icon
Brazil
Chile flag icon
Chile
Croatia flag icon
Croatia
Finland flag icon
Finland
France flag icon
France
Germany flag icon
Germany
India flag icon
India
Ireland flag icon
Ireland
Italy flag icon
Italy
Netherlands flag icon
Netherlands
Norway flag icon
Norway
Peru flag icon
Peru
Poland flag icon
Poland
Portugal flag icon
Portugal
Spain flag icon
Spain
Sweden flag icon
Sweden
Türkiye flag icon
Türkiye
United Kingdom flag icon
United Kingdom
United States flag icon
United States

Statkraft Poland weźmie udział w rozwoju krajowego systemu magazynowania energii w Polsce

13 maj, 2025

W drugim kwartale 2025 roku w portfelu Statkraft Poland znajdują się projekty magazynowe z określonymi warunkami przyłączenia o mocy blisko 700 MW. Wiodący producent energii odnawialnej w Europie prowadzi działalność deweloperską i inwestycyjną na polskim rynku od niespełna 3 lat.

Battery site at Dörverden, Germany.
Instalacja BESS firmy Statkraft w Dörverden, Niemcy.

Oddział Statkraft w Polsce koncentruje się na rozwoju projektów słonecznych, wiatrowych na lądzie oraz magazynów energii. W zakresie ostatniej z technologii spółka uzyskała już warunki przyłączenia dla instalacji o mocy kilkuset megawatów.

Rozwój lokalny w obszarze magazynowania energii jest spójny z podejściem biznesowym firmy na poziomie globalnym. Powiązany jest z jednym z czterech filarów strategii, którą wywodząca się z Norwegii spółka będzie realizować w kolejnych latach.

- Do 2035 roku OZE w Polsce może wytwarzać blisko 70 proc.  energii, czyli tyle ile obecnie produkują elektrownie oparte na paliwach kopalnych*. Zielona energetyka rozwijać się będzie w naszym kraju w ogromnym tempie w najbliższych latach. A to oznacza coraz większe potrzeby magazynowania energii oraz bilansowania sieci. W Statkraft Poland chcemy uczestniczyć w rozwoju rynku OZE w Polsce w sposób odpowiedzialny, dlatego większość projektowanych przez nas inwestycji zakłada realizację instalacji odnawialnych współlokalizowanych z magazynami energii mówi Michał Smyk, Country Manager w Statkraft Poland.

- Cieszymy się z naszego wkładu w budowę portfela projektów magazynowych w Polsce i dodajemy do niego prawie 700 MW  o wysokiej jakości ekonomicznej. Szczególną uwagę poświęcamy lokalizacji instalacji – w sąsiedztwie kluczowych punktów zasilania, gdzie z uwagi na coraz większą ilość zmiennej generacji rozproszonej, elastyczność dostaw jest kluczowa. Segment magazynowania energii w Polsce jest we wczesnej fazie rozwoju. Wierzymy w to, że będziemy mogli zwiększyć jego potencjał wykorzystując nasze doświadczenie z innych europejskich rynków oraz skutecznie dostarczając projekty o innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych  – dodaje Michał Smyk.

Ambicją Statkraft jest umożliwienie szybkiego i bezpiecznego rozwoju odnawialnych źródeł energii. Spółka rozwija także unikalne rozwiązania wspierające stabilną pracę sieci elektroenergetycznej.

Ekologiczne Parki Sieciowe

Statkraft rozwija w Wielkiej Brytanii projekty tzw. Ekologicznych Parków Sieciowych (ang. Greener Grid Parks), które wspomagają zarządzanie systemem elektroenergetycznym w procesie integracji z OZE. Idea ta oparta jest na dostarczaniu szerokiego pakietu usług sieciowych dzięki budowie instalacji łączącej kilka technologii. Oprócz bateryjnych magazynów, pozwalających na gromadzenie energii elektrycznej w czasie szczytowej produkcji ze źródeł odnawialnych i jej późniejsze wprowadzanie do sieci w okresach wysokiego zapotrzebowania, wyposażane są w kompensatory synchroniczne zapewnianiające inercję niezbędną do jej stabilizowania.

Statkraft's Thornton Greener Grid Park in the UK

Thornton Greener Grid Park o mocy 200 MW i pojemności 400 MWh w części bateryjnej. Projekt Statkraft w Wielkiej Brytanii na etapie budowy, Q1 2025.

Statkraft posiada obecnie w swoim europejskim portfelu osiem aktywów bateryjnych w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Niemczech będących na etapie operacyjnym lub w trakcie budowy. W Niemczech firma finalizuje największą tego typu inwestycje w kraju zlokalizowaną w Zerbst (Saksonia-Anhalt), która połączy 47 MW farmę słoneczną z bateryjnym magazynem energii elektrycznej o mocy 16 MW i pojemności 58 MWh.

Cel strategiczny Statkraft na poziomie globalnym, w zakresie zwiększenia udziału energii słonecznej, lądowej energii wiatrowej i bateryjnych systemów magazynowania energii, zakłada rozwój portfela na poziomie od 2 do 2,5 GW rocznie od 2026 roku i w kolejnych latach.

O Statkraft

Statkraft jest wiodącą firmą w dziedzinie energetyki wodnej na świecie i największym w Europie producentem OZE. Spółka wytwarza energię wodną, wiatrową i słoneczną, posiada również elastyczne jednostki gazowe oraz dostarcza ciepło sieciowe. Statkraft zatrudnia około 7 000 pracowników w ponad 20 krajach.

Statkraft w Polsce

Statkraft działa w Polsce od 2018 roku w segmencie handlu energią odnawialną. Firma oferuje fizyczne i finansowe umowy PPA, jak również rozwija projekty farm wiatrowych, słonecznych oraz magazyny energii w Europie i na świecie. W 2022 roku Statkraft otworzył w Warszawie biuro, poszerzając tym samym zakres działalności o inwestycje w lokalne aktywa odnawialne. Spółka jest własnością państwa norweskiego i posiada rating kredytowy przyznany przez S&P na poziomie A.

* Raport „Polska Energetyka 2050: Czas odważnych decyzji”, McKinsey, https://www.mckinsey.com/pl/our-insights/Polska-Energetyka-2050-Czas-odwaznych-decyzji

 

Kontakt dla mediów

Maike Hohlbaum

Maike Hohlbaum

Senior Country Communications Advisor