Global flag icon
Global
Albania flag icon
Albania
Brazil flag icon
Brazil
Chile flag icon
Chile
Croatia flag icon
Croatia
Finland flag icon
Finland
France flag icon
France
Germany flag icon
Germany
India flag icon
India
Ireland flag icon
Ireland
Italy flag icon
Italy
Netherlands flag icon
Netherlands
Norway flag icon
Norway
Peru flag icon
Peru
Poland flag icon
Poland
Portugal flag icon
Portugal
Spain flag icon
Spain
Sweden flag icon
Sweden
Türkiye flag icon
Türkiye
United Kingdom flag icon
United Kingdom
United States flag icon
United States

Najczęstsze mity o energetyce słonecznej… oraz dlaczego nie są prawdą

W niedawno opublikowanym przez Statkraft Low Emissions Scenario 2050 wskazano, że energetyka słoneczna ma odegrać ważną rolę w elektryfikacji świata. Wynika to w dużej mierze z rosnącej wydajności, malejących kosztów oraz wysokiego tempa rozwoju tego segmentu technologii. Jednak niektórzy, słysząc hasło „energetyka słoneczna", pozostają sceptyczni.

„Zbyt drogie, niewystarczająco efektywne, nie będzie działać tam, gdzie mieszkam” to jedne z argumentów „przeciwko” temu zielonemu źródłu energii.

Aby dotrzeć do sedna sprawy, poprosiliśmy o pomoc Paolo Pizzorniego, kierownika ds. projektów solarnych w Statkraft, który po 15 latach pracy w branży odnawialnych źródeł energii (i setkach zainstalowanych MW mocy) jest w pełni gotowy do tego, by powiedzieć jaka jest prawda.

Oto 3 największe mity na temat energetyki słonecznej, z którymi Paolo zdecydował się zmierzyć.

Mit 1: Do wyprodukowania panelu słonecznego potrzeba więcej energii, niż jest on w stanie wygenerować w czasie swojego życia.

Paolo: To stwierdzenie mogło być prawdziwe 20 lat temu, ale nie dzisiaj. Mit ten odnosi się do okresu zwrotu, czyli czasu potrzebnego panelowi słonecznemu do wyprodukowania wystarczającej ilości energii, aby zrekompensować tą zużytą w procesie jego wytworzenia. Obecnie, dzięki lepszej i bardziej wydajnej technologii solarnej, czas zwrotu energii z modułów słonecznych wynosi od około dwóch do pięciu lat. Ponieważ żywotność typowej elektrowni słonecznej to 40 lat, nie ma problemu ze spłatą długu energetycznego w ciągu pierwszych lat eksploatacji.

 

Mit 2: Nie ma możliwości wygenerowania energii elektrycznej z paneli słonecznych w pochmurne lub deszczowe dni.

Paolo: W ciągu dnia można przekształcać promieniowanie słoneczne w energię elektryczną za pomocą ogniw słonecznych. Natomiast w nocy, gdy słońce znajduje się po drugiej stronie planety, nie jest to możliwe. Tak więc, nawet jeśli w ciągu dnia jest pochmurno lub pada deszcz, nadal można czerpać korzyści ze słońca, tylko w mniejszym stopniu. Produkcja stanowi wówczas około 10 proc. tego, co instalacja jest w stanie wytworzyć w słoneczny dzień.  

 

Mit 3: Panele przekształcają ciepło słoneczne w energię elektryczną.

Paolo: To nie ciepło jest przekształcane w energię elektryczną, a promieniowanie elektromagnetyczne. Wiele osób uważa, że im jest cieplej, tym produkcja energii jest większa. Jednak panel słoneczny reaguje na ciepło podobnie jak telefon lub komputer – staje się mniej wydajny. Generowanie energii słonecznej jest najbardziej optymalne w słonecznych i chłodnych warunkach, np. takich jakie panują wiosną w Europie. To właśnie w tym okresie odnotowujemy najwyższe wskaźniki produkcji.

W Low Emissions Scenario, rozwoju energetyki słonecznej nie da się zatrzymać

Po obaleniu tych często pojawiających się mitów dotyczących energetyki słonecznej, łatwo zrozumieć, dlaczego w Low Emissions Scenario eksperci przewidują dla niej tak świetlaną przyszłość. W 2022 roku energia ze słońca w największym stopniu przyczyniła się do rekordowego wzrostu odnawialnych źródeł energii, z przyrostem netto wynoszącym prawie 22 GW. Trend ten utrzymuje się w 2023 roku, a wraz z nim obserwujemy rosnący apetyt na dalsze inwestycje w tym segmencie rynku.

„Jak wspomnieliśmy w naszym raporcie, wytwarzanie energii z paneli fotowoltaicznych, jest już bardzo ugruntowaną technologią, która nawet po dziesięcioleciach użytkowania wciąż notuje duży postęp – zarówno pod względem wzrostu wydajności, jak i redukcji kosztów. To czyni ją globalnym liderem w naszym scenariuszu, z perspektywą dalszego wzrostu w przyszłości” – mówi Paolo. 

Okładka pierwszej strony Low Emissions Scenario, który obejmuje tamę, panele słoneczne i morską energię wiatrową

Poznaj Low Emissions Scenario

Powiązane strony