Global flag icon
Global
Albania flag icon
Albania
Brazil flag icon
Brazil
Chile flag icon
Chile
Croatia flag icon
Croatia
Finland flag icon
Finland
France flag icon
France
Germany flag icon
Germany
India flag icon
India
Ireland flag icon
Ireland
Italy flag icon
Italy
Netherlands flag icon
Netherlands
Norway flag icon
Norway
Peru flag icon
Peru
Poland flag icon
Poland
Portugal flag icon
Portugal
Spain flag icon
Spain
Sweden flag icon
Sweden
Türkiye flag icon
Türkiye
United Kingdom flag icon
United Kingdom
United States flag icon
United States

Birgitte Ringstad Vartdal prezesem i dyrektorem generalnym Statkraft AS

20 mar, 2024

Zarząd Statkraft AS powołał nowego dyrektora generalnego firmy. Birgitte Ringstad Vartdal zastąpiła Christiana Rynning-Tønnesena, który zdecydował się ustąpić po 14 latach pracy na tym stanowisku. Spółka będąca własnością państwa norweskiego jest liderem produkcji OZE w Europie. Od 2022 roku, jako Statkraft Poland, rozwija inwestycje słoneczne, wiatrowe i magazyny energii w całej Polsce.

Birgitte Ringstad Vartdal stanie na czele Statkraft AS z dniem 1 kwietnia 2024 roku. Przez ostatnie dwa lata kierowała działaniami biznesowymi firmy w krajach nordyckich. Wcześniej nadzorowała segmenty skoncentrowane, m.in. na rozwoju energii wiatrowej i słonecznej w Europie, nowym biznesie, zamówieniach, czy realizacji projektów. Birgitte Ringstad Vartdal uzyskała tytuł magistra fizyki i matematyki na Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii (NTNU) oraz magistra matematyki finansowej na Uniwersytecie Herriot-Watt w Szkocji. W przeszłości pełniła funkcję członka zarządu w Yara, Mowi oraz zgromadzenia korporacyjnego w Equinor. Obecnie zasiada w zarządach Renewable Norway i kilku spółek zależnych Statkraft.

Birgitte Ringstad Vartdal
Birgitte Ringstad Vartdal

– Czuję się zaszczycona i cieszę się, że powierzono mi odpowiedzialność za kierowanie Statkraft oraz grupą ponad 6 000 zaangażowanych pracowników firmy. Nasze przedsiębiorstwo pełni ważną rolę w transformacji energetycznej – zarówno Norwegii, jak i Europy oraz świata. Jestem dumna, że mogę być częścią tej podróży. Jako największy producent energii w Norwegii będziemy kontynuować nasz wkład w zieloną energetykę oraz pozostaniemy wiodącym partnerem w branży oferującym stabilną, zieloną energię po konkurencyjnych cenach – mówi Birgitte Ringstad Vartdal, nowa Prezes Zarządu i Dyrektor Generalna Statkraft AS.

Pełniący dotychczas funkcję Prezesa Zarządu, Christian Rynning-Tønnesen, po raz pierwszy dołączył do firmy w latach 1992-2005. Następnie powrócił do Statkraft na stanowisko zarządcze w 2010 roku. W ciągu kilkunastu lat pracy przyczynił się do wzrostu przychodów firmy oraz wzmocnienia jej pozycji na rynku międzynarodowym.

– Gratuluje zarządowi nominacji Birgitte na nowego dyrektora generalnego. Ma doświadczenie, bardzo dobrze zna organizację i biznes. Birgitte świetnie odnajduje się w działaniach strategicznych, analitycznych, potrafi zaangażować organizację. Pod wieloma względami uosabia wartości Statkraft, jakimi są: odpowiedzialność, wspieranie rozwoju i wywieranie pozytywnego wpływu – wskazuje ustępujący Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Statkraft AS, Christian Rynning-Tønnesen.

Więcej informacji na stronie: www.statkraft.com.

Statkraft w Polsce

Statkraft działa w Polsce od 2018 roku w segmencie handlu energią odnawialną. Firma oferuje fizyczne i finansowe umowy PPA, jak również rozwija projekty farm wiatrowych, słonecznych oraz magazyny energii. W 2022 roku Statkraft otworzył w Warszawie biuro, poszerzając tym samym zakres lokalnej działalności o inwestycje w aktywa odnawialne. Spółka jest własnością państwa norweskiego i posiada rating kredytowy przyznany przez S&P na poziomie A.