Global flag icon
Global
Albania flag icon
Albania
Brazil flag icon
Brazil
Chile flag icon
Chile
Croatia flag icon
Croatia
Finland flag icon
Finland
France flag icon
France
Germany flag icon
Germany
India flag icon
India
Ireland flag icon
Ireland
Italy flag icon
Italy
Netherlands flag icon
Netherlands
Norway flag icon
Norway
Peru flag icon
Peru
Poland flag icon
Poland
Portugal flag icon
Portugal
Spain flag icon
Spain
Sweden flag icon
Sweden
Türkiye flag icon
Türkiye
United Kingdom flag icon
United Kingdom
United States flag icon
United States

CMC Poland wzmacnia strategiczne partnerstwo ze Statkraft – do 400 GWh energii elektrycznej rocznie

07 mar, 2023

Zawiercie/Amsterdam, 7 marca 2023: Statkraft i Commercial Metals Company Poland (CMC) wzmocniły swoje strategiczne partnerstwo poprzez podpisanie drugiej i trzeciej długoterminowej umowy na zakup zielonej energii (korporacyjne umowy PPA). Te trzy umowy PPA łącznie, zabezpieczą cenę energii dla wolumenu sięgającego do 400 GWh rocznie.

Podpisując drugą i trzecią umowę PPA ze Statkraft, spółka CMC Poland długoterminowo zabezpieczyła cenę zielonej energii elektrycznej na okres 2025-2034. Statkraft realizuje umowy PPA w ramach swojego polskiego odnawianego portfolio PPA. Dostawy obejmują gwarancje pochodzenia odnawialnej energii elektrycznej w Polsce. 
 
Umowy PPA stanowią finansowe zabezpieczenie istniejącego kontraktu realizowanego przez CMC ze swoim wieloletnim, wyłącznym dostawcą fizycznej energii PGE Obrót S.A. 
 
„Statkraft jest wieloletnim partnerem CMC Poland w realizacji strategii zakupu energii energetycznej oraz w procesie dekarbonizacji. Połączyliśmy siły trzy lata temu, a podpisując zarówno drugą jak i trzecią umowę PPA, wspólnie wyznaczamy nowe standardy dla przemysłu w Polsce. Przy obecnych wahaniach cen na rynku energii elektrycznej, posiadanie wiarygodnego partnera, jakim jest największy w Europie producent energii odnawialnej, stanowi solidny fundament zapewniający stałą konkurencyjność spółki. Te trzy umowy PPA gwarantują nam istotną stabilność kosztową w naszej energochłonnej działalności” powiedział Jerzy Kozicz, Prezes Zarządu CMC Poland Sp. z o.o. 
 
„CMC jest liderem polskiego rynku w zakresie pozyskiwania energii elektrycznej w konkurencyjnych cenach opartych o długoterminowe kontrakty.  Dla Statkratf to strategiczne partnerstwo jest dowodem zaufania do naszego zespołu i modelu biznesowego. Jesteśmy głęboko przekonani, że długoterminowe umowy na zakup zielonej energii PPA mogą zarówno wspierać konkurencyjność polskiego przemysłu, jak i napędzać transformację energetyczną w Polsce” ” powiedział Pieter Schipper, VP NW European & US Origination.

 


O Commercial Metals Company:

Commercial Metals Company oraz jej spółki zależne wytwarzają, przetwarzają i sprzedają produkty stalowe i metalowe, materiały powiązane i usługi poprzez sieć zakładów obejmujących siedem hut stali z piecami elektrycznymi oraz dwie huty z piecami elektrycznymi wykorzystujące nowoczesną technologię odlewania i walcowania stali w jednym ciągu technologicznym, walcownię przerobu wtórnego, zakłady prefabrykacji stali, magazyny wyrobów konstrukcyjnych oraz lokalizacje zajmujące się recyklingiem w USA oraz w Polsce. Dzięki działalności spółki Tensar, CMC jest wiodącym globalnym dostawcą innowacyjnych rozwiązań z zakresu zbrojenia gruntu i wzmacniania podłoża, które są sprzedawane na rynki krajowe w ponad 80 krajach w formie dwóch głównych linii produktów Tensar, jakimi są georuszty Geogrid oraz systemy stabilizacji gruntu Geopier.   
CMC z siedzibą w Stanach Zjednoczonych jest notowana na NYSE i zatrudnia ponad 12 000 pracowników na całym świecie, w tym ponad 2 000 w Polsce. Główną siedzibą spółki w Polsce jest Zawiercie, w którym zlokalizowana jest huta stali.

 

Statkraft w Polsce 

Statkraft jest liderem w zakresie realizacji umów zakupu zielonej energii (PPA) w Europie, a w Polsce działa od 2018 roku. Statkraft realizuje finansowe i fizyczne umowy PPA dla przemysłu energochłonnego pozyskując energię bezpośrednio z farm wiatrowych i fotowoltaicznych zlokalizowanych w Polsce. W 2022 roku Statkraft otworzył w Warszawie biuro dedykowane rozwojowi aktywów odnawialnych. Firma jest w całości własnością państwa norweskiego i posiada rating kredytowy A przyznany przez S&P. 

Kontakt prasowy

Lydia Lobb
Communications Manager